Informácie o wolfrámových prsteňoch
Wolfrámové šperky - výhody a nevýhody
Čo je vlastne karbid wolfrámu? Chemický prvok, známy tiež ako Wolfrám má radu úžasných vlastností. Zo všetkých známych kovov má najvyššiu teplotu topenia a najvyššiu pevnosť v ťahu. Je to extrémne odolný a veľmi vzácny kov. Wolfrámové obrúčky však nie sú vyrobené z čistého wolfrámu ale z karbidu wolfrámu. Čistý wolfrám je príliš ťažko opracovateľný, takže wolfrám, ktorý sa používa pre priemyselné využitie a na výrobu šperkov je zmes niekoľkých prvkov.
Karbid wolfrámu je tvorený spojením wolfrámu a uhlíka. výsledkom je veľmi jemný prášok, ktorý sa zmieša s pojivom ako je nikel alebo kobalt.
Wolfrámové obrúčky majú veľa vlastností čistého wolfrámu, vysoký bod topenia, vysokú pevnosť v ťahu, sú extrémne odolné proti poškriabaniu a majú typickú šedú farbu.
Obrúčky z wolfrámu sú málo tepelne a elektricky vodivé. Bežným mýtom je, že prstene z wolfrámu nemožno odstrániť z prsta v prípade mimoriadnych situácii (úrazu a pod.). Nie je to tak, možno ich odstrániť pomocou špeciálnych nástrojov na to určených ( za pomoci zveráku alebo pokiaľ je prsteň zvyslo umiestnený na tvrdú podložku silno klepnete kladivkom).
Ďalšou charakteristckou vlastnosťou je relatívne vysoká hmotnosť prsteňov z wolfrámu.
Sú prstene z karbidu wolfrámu krehké?
Karbid wolfrámu je relatívne krehký. To znamená, že v prípade, že je na prsteň vyvolaný dostatočný tlak, praskne na rozdiel od prsteňov zo zlata alebo platiny, ktoré sa poškodia deformáciou.
Obrúčky z kvalitného karbidu wolfrámu pri bežnom nosení neprasknú, pokiaľ na prsteň nebude vyvinutá skutočne extrémna sila alebo napr. nespadnú z výšky na tvrdú podložku (dlažbu a pod.).
Napríklad muži pracujúci v priemysle, pri obrábaní kovov alebo často manuálne pracujúci s ťažkými nákladmi si práve z týchto dôvodov volia prstene z wolfrámu, sú takmer nepoškoditeľné.
Výhody a nevýhody prsteňov z karbidu wolfrámu
Výhody:
- Vysoká tvrdosť
- Nespôsobuje alergie
Wolfrámové šperky sú vyrobené zo zmesi karbidu wolfrámu a pojiva niklu. Zatiaľ čo nikel obsiahnutý v bižutériových zliatinách môže u niektorých ľudí spôsobovať alergie, množstvo niklu v karbide wolfrámu je veľmi nízke a naviac úzko spojené s inými atómami. Riziko alergie je tak veľmi nízke.
- Dostupné ceny
V porovnaní s obrúčkami zo zlata možno wolfrámové prstene kúpiť za veľmi dostupné ceny.
Nevýhody:
- Nemožno meniť veľkosti prsteňov
Prstene z wolfrámu nemožno dodatočne upravovať (zmenšovať, zväčšovať)
- Drahšie gravírovanie
Gravírovanie do wolfrámových obrúčok možno spraviť len za pomoci špeciálneho typu lasera. Cena gravíru je teda vyššia ako do bežných kovov (zlato, striebro, oceľ alebo titán)
- Relatívne krehký
Prstene z wolfrámu niesú nezničiteľné, sú nepoškriabateľné ale ich tvrdosť je ako u iných tvrdých materiálov ako napr. diamant alebo keramika vyvážená relatívnou krehkosťou. Pokiaľ sú prstene trvale nosené netreba sa obávať tejto ich vlastnosti. Pokiaľ sa rozhodnete prsteň odkladať napr. pri práci alebo pred spaním je treba dbať na to aby Vám nespadol na tvrdú podložku (dlažba a pod.). V takom prípade môže dôjsť k poškodeniu prsteňa (rozlomeniu alebo vyštiepeniu).
- Porovnanie tvrdosti prsteňov:
http://www.youtube.com/watch?v=K1P8LpzFbh8
- Odstránenie wolfrámového prsteňa z prsta:
http://www.youtube.com/watch?v=poM423pewRE